Friss kutatás: A hazai diákok közel fele szerint nem szabad a véleménynyilvánítás az egyetemén

2025. január 25. 06:47

Az oktatók viszont sok esetben politizálnak.

2025. január 25. 06:47
Portrait of female student looking for special book in library.

A pártpolitikai alapú diszkrimináció szerves része a magyar egyetemi életnek – állapította meg egy, a Transzparens Oktatásért Projekt kereteiben elvégzett felmérés. A felmérésben 600 diákot kérdeztek meg az ország tizenkét egyeteméről. A legtöbb válaszadó a Debreceni Egyetemről, a Budapesti Corvinus Egyetemről és az Eötvös Loránd Tudományegyetemről került ki, de részt vettek a felmérésben a Széchenyi István Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Milton Friedman Egyetem diákjai is.

Jobbnak érzik nem vállalni a véleményüket

A felmérés aggasztó eredményt hozott, mert kiderült, hogy a diákok nagy százalékban gondolják azt, hogy az egyetemi légkör nagyban befolyásolja a fiatalok gondolkodását az élet nagy kérdéseiről.

Arra a kérdésre, hogy szerintük az egyetemen szabad-e a véleménynyilvánítás, a diákok 48 százaléka nemmel felelt.

Emellett a diákok negyede vallotta azt, előfordult már, hogy egy oktatójuk kilépve saját szerepköréből politikiai kérdésekben foglalt nyíltan állást. 

Közel nyolc százalékuk pedig látott már olyat, hogy a környezetében valakit hátrány ért a tanulmányaiban a politikai nézetei miatt. Öt százalék ezt a saját bőrén is tapasztalta.

Összességében, a felmérés rámutat, hogy a magyar egyetemisták komoly politikai befolyást tapasztalnak tanulmányaik során, sokszor maguktól az oktatóktól is.

Nyitókép: GettyImages/Anastasiia Krivenok

 

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nasi12
2025. január 25. 18:51
Sajnos nem lehet hermetikusan kizárni az egyetemkről sem a dolgokat. A lényeg a mérték. Ha egy matematika tanár átvéve a földrajz tanár szerepét a tiszáról kezd beszélni:) Sajnos az élet más területén sem mindig ajánlott a szabad pofázás. Még az objektív, elfogulatlan sem. Saját tapasztalatból tudom sajnos.
vandor-58
2025. január 25. 15:52
Ahelyett hogy tanulnának.
Treeoflife
2025. január 25. 13:32
" ..diákok nagy százalékban gondolják azt, hogy az egyetemi légkör nagyban befolyásolja a fiatalok gondolkodását az élet nagy kérdéseiről." Ez mindig így működött - minden társadalomban befolyásolják az oktatási intézmények a tanulók látásmódját. Ami mára változott, az a jelen politikai irányvonal szerinti álláspont kinyilvánítása. Ha az intézmény vezetése és az oktatók politikai szerepet is bevállalnak, annak önmagukra nézve csak idő kérdése, hogy mikor fog katasztrófát jelenteni. Ezt azért ezen a szinten meg kellene érteni - ellenkező esetben a vezetésükre bízott nebulókat téves vagy rossz irányba vezethetik. Nem erre tettek esküt - ahogy az egészségügyben dolgozók netán egy orvos sem politikai nézete szerint operál. Vannak olyan szakmák és munkaterületek, ahol a szakmát és a magánéletet (politikai hovatartozást) el kell választani. Ha valaki nem a szakmájában, hanem a politikában akar érvényesülni, akkor a diplomáját szögre kell akasztani, és onnantól politizálhat "kizárólagosan".
anna bolena
2025. január 25. 13:23
"Magyarnak minek az oktatás? A magyar egy barom" -- írja F_ck-the-System. DE! Amióta megtudtam, h F_ck-the-Systemet és naponta itt tevékenykedő, hasonló szellemben írogató társait Rogán Tóni a saját zsebéből fizeti, h bejegyzéseikkel a ballibsik ellen szítsák a közhangulatot, leemelem kalapom áldozatos munkásságuk előtt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!