Elszabadult a pokol Németországban: a zsidó hallgatók már vécére sem mernek egyedül menni
Tavaly ideiglenesen fel kellett függeszteni az oktatást a berlini Humboldt Egyetemen, mert palesztinbarát tüntetők elfoglalták az előadótermeket.
Az oktatók viszont sok esetben politizálnak.
A pártpolitikai alapú diszkrimináció szerves része a magyar egyetemi életnek – állapította meg egy, a Transzparens Oktatásért Projekt kereteiben elvégzett felmérés. A felmérésben 600 diákot kérdeztek meg az ország tizenkét egyeteméről. A legtöbb válaszadó a Debreceni Egyetemről, a Budapesti Corvinus Egyetemről és az Eötvös Loránd Tudományegyetemről került ki, de részt vettek a felmérésben a Széchenyi István Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Semmelweis Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Milton Friedman Egyetem diákjai is.
A felmérés aggasztó eredményt hozott, mert kiderült, hogy a diákok nagy százalékban gondolják azt, hogy az egyetemi légkör nagyban befolyásolja a fiatalok gondolkodását az élet nagy kérdéseiről.
Arra a kérdésre, hogy szerintük az egyetemen szabad-e a véleménynyilvánítás, a diákok 48 százaléka nemmel felelt.
Emellett a diákok negyede vallotta azt, előfordult már, hogy egy oktatójuk kilépve saját szerepköréből politikiai kérdésekben foglalt nyíltan állást.
Közel nyolc százalékuk pedig látott már olyat, hogy a környezetében valakit hátrány ért a tanulmányaiban a politikai nézetei miatt. Öt százalék ezt a saját bőrén is tapasztalta.
Összességében, a felmérés rámutat, hogy a magyar egyetemisták komoly politikai befolyást tapasztalnak tanulmányaik során, sokszor maguktól az oktatóktól is.
Nyitókép: GettyImages/Anastasiia Krivenok